Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet - wróć do swojego poprzedniego życia.

wysiłkowe nietrzymanie moczu

Osoba, której doskwiera nietrzymanie moczu często jest wykluczona społecznie. Czuje się skrępowana, spada jej samoocena, rezygnuje ze spotkań towarzyskich, popada w depresję. Problem często bywa na tyle wstydliwy, że osoba której on dotyczy zamyka się w sobie, nie mówi o nim swoim bliskim ani lekarzowi. A warto się przełamać i poszukać pomocy, ponieważ z nietrzymaniem moczu można walczyć.


Nietrzymanie moczu związane z wysiłkiem dotyczy 50-60% przypadków nietrzymania moczu. Dane są tak rozbieżne, ponieważ wiele osób wstydzi się tego problemu i nigdy się do niego nie przyznaje. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest związane z nieprawidłowością funkcjonowania szyjki pęcherza moczowego oraz innych organów, które odpowiadają za utrzymywanie moczu. Mężczyźni posiadają znacznie silniejszą szyjkę pęcherza, dlatego wysiłkowe nietrzymanie moczu to niestety głównie domena kobiet. Do mimowolnego gubienia moczu dochodzi w sytuacjach gdy wzrasta ciśnienie śródbrzuszne (gdy ciśnienie śródpęcherzowe przekracza maksymalne ciśnienie cewkowe) np. podczas kaszlu, kichania, dźwigania, śmiechu.


Czynniki sprzyjające nietrzymaniu moczu są różne. Należą do nich: ciąża, poród oraz operacje ginekologiczne, kiedy dochodzi do rozciągnięcia mięśni dna miednicy i urazów dróg rodnych. Menopauza i podeszły wiek, kiedy to zmienia się gospodarka hormonalna, spada poziom estrogenów i kolagenu, ogranicza się aktywność fizyczną i stosuje duże ilości leków. W grupie ryzyka znajdują się również osoby, które borykają się z nadwagą i otyłością, zaparciami, uporczywym kaszlem, wykonują ciężką pracę fizyczną, uprawiają niektóre sporty, które obciążają dno miednicy jak np. rzut młotem. Nietrzymaniu moczu sprzyja również całkowita rezygnacja z aktywności fizycznej, palenie tytoniu lub przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała, która powoduje przeciążenie mięśni dna miednicy, rozciąga powięzi i wiązadła. Dzieje się tak m. in. przy częstym noszeniu wysokich obcasów.


Jak widać grupa ryzyka jest duża, a nietrzymanie moczu u kobiet może wywołać bardzo wiele czynników. Dlatego jeżeli jest to możliwe, należy zmienić tryb życia, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia nietrzymania moczu.


Jeśli jednak kobieta zauważa u siebie pierwsze objawy nietrzymania moczu, powinna iść po pomoc do specjalisty, ponieważ z tą przypadłością można walczyć.


Metody leczenia nietrzymania moczu obejmują:

- leczenie farmakologiczne;

- rehabilitację;

- leczenie operacyjne.


Leczenie farmakologiczne wydaje się najprostszą metodą, która nie wymaga dużego zaangażowania pacjentki. Wystarczy wziąć tabletkę, która pomoże rozwiązać problem. Jednak farmakologia powinna być jedynie uzupełnieniem rehabilitacji, ponadto często może jedynie maskować objawy nietrzymania moczu.

Z kolei leczenie operacyjne rekomenduje się kobietom z nietrzymaniem moczu ciężkiego stopnia, u których inne metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.


Rehabilitacja to najlepsze rozwiązanie, ponieważ uczy prawidłowych zachowań i daje długofalowe efekty. To proces wymagający zaangażowania i czasu ze strony pacjentki, ale watro podjąć tę próbę.


Jakie zabiegi rehabilitacyjne pomagają na nietrzymaniu moczu?

Kinezyterapia czyli terapia ruchem, są to wszelkiego rodzaju ćwiczenia powodujące napinanie mięśni dna miednicy, takie jak metoda Kegla, czy ćwiczenia wykorzystujące biologiczne sprzężenie zwrotne, dzięki którym pacjentka wie jak funkcjonuje jej organizm w czasie wykonywania ćwiczeń. Stosuje się również ćwiczenia wykorzystujące dopochwowe stożki z obciążeniem, które również uczą napinania mięśni.

Nietrzymanie moczu można leczyć fizykoterapią. Stosuje się wtedy zabiegi elektrostymulacji poszczególnych mięśni. Elektrody są przykładane bezpośrednio do ciała. Przepływający przez mięśnie prąd stymuluje je, co powoduje ich skurcz i wzmocnienie.


Ciekawą propozycją jest od niedawna stosowane w Polsce pole magnetyczne. Urządzeniem, które wytwarza intensywne pole jest Salus-Talent Pro+Uro. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Terapia jest zupełnie bezbolesna i bezpieczna. Nie ma konieczności, by pacjentka się rozbierała, ponieważ impuls pola działa przez ubranie. Dlatego osoba poddana tego rodzaju terapii powinna czuć się nieskrępowanie i komfortowo. Pole magnetyczne silnie działa na mięśnie i powoduje ich skurcz, dzięki czemu zostają one wzmocnione.


Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem wielu kobiet. Przede wszystkim nie można zamykać się w sobie. Należy przedstawić problem specjaliście, który zarekomenduje odpowiednie działanie. Można walczyć zarówno z lekkim jak i ciężkim stopniem nietrzymania moczu. Warto podjąć wyzwanie, aby móc znów w pełni cieszyć się życiem.