Biurko, krzesło i tornister… Zanim je kupisz przeczytaj rady fizjoterapeuty

ciężki plecak, dziecko Solanki
Zbliża się rok szkolny, a wraz z nim godziny spędzane przy biurku oraz kilogramy ciążące na plecach naszych dzieci. Co zrobić, aby na tym wszystkim nie ucierpiały ich kręgosłupy? Jak prawidłowo dobrać plecak i biurko? Doradza wieloletni fizjoterapeuta specjalizujący się w zapobieganiu i leczeniu bólów kręgosłupa Dariusz Fielek z Centrum Rehabilitacji przy al. Sienkiewicza 50.

Podczas odrabiania prac domowych dzieci zazwyczaj siedzą przy biurkach. Rodzice przyszłych uczniów dokonując wyboru tego typu mebli często sugerują się upodobaniami dzieci, kolorystyką zapominając o ich odpowiednim dopasowaniu do potrzeb przyszłych uczniów. Zatem, o czym warto pamiętać kupując pierwsze biurko?

Dzieci coraz częściej spędzają dużo czasu przy biurku odrabiając zadania domowe, grając w gry komputerowe, bawiąc się czy wykonując prace plastyczne. Biurko jest bardzo ważnym meblem w pokoju dziecka i powinno być dobrane w odpowiedni sposób. Na początku chciałbym powiedzieć, że nie ma uniwersalnego biurka dla kilku dzieci jednocześnie, powinno ono być dobrane indywidualnie. Jest kilka cech, na które należy zwrócić uwagę. Po pierwsze biurko powinno mieć możliwość regulacji, tak by mogło „rosnąć” razem z dzieckiem. Ze względu na fakt, że dzieci rosną biurko powinno być zmieniane co roku. Nie jest to możliwe ze względów finansowych, dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości biurka oraz kąta nachylenia blatu. Dzięki temu przez kilka lat można wykorzystywać to samo biurko, a jednocześnie dbać o prawidłową postawę dziecka podczas siedzenia. Po drugie należy zwrócić uwagę na szerokość. Biuro powinno umożliwiać dziecku swobodne pisanie z łokciami położonymi na biurku.

Przy biurku trzeba na czymś siedzieć. Jaki rodzaj krzesła będzie najlepszy dla przedszkolaków i uczniów. Jak odpowiednio regulować oparcie i siedzisko?

Prawidłowa postawa przy biurku zależy w dużej mierze od odpowiedniego doboru krzesła lub innego przyrządu do siedzenia. Prawidłowa postawa, to ręce oparte swobodnie o blat stołu pod kątem 90 st., stopy całe ułożone na podłodze, kąt pomiędzy udem a podudziem również wynosić powinien 90 st. Należy też zwrócić szczególna uwagę na to, aby stopy nie wisiały w powietrzu tylko powinny być całe oparte na podłożu. Taka postawa zdecydowanie odciąża kręgosłup. Powinniśmy wybierać krzesła z możliwością regulacji wysokości siedziska, podłokietników oraz kąta nachylenia oparcia. W takim przypadku należy zadbać o to, aby w oparciu znajdowała się podpórka pod kręgosłup lędźwiowy. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu „aktywnego siedzenia”. Warto do tego celu wykorzystać piłki do fitnessu o średnicy ok. 55-65 cm w zależności od wzrostu dziecka. Zasady doboru są podobne, jak w przypadku krzesła. Regulacja wysokości odbywa się płynnie poprzez odpowiednie napompowanie piłki. Istnieje również możliwość zakupu odpowiedniego pokrowca na piłkę, który powoduje większą stabilność piłki podczas siedzenia. Na rynku dostępne są również piłki typu SIT ‘n ‘ GYM z wypustkami zwiększającymi stabilność. Wybór należy do rodzica. Pamiętajmy jednak, aby dobrze zgrać oba elementy, czyli siedzisko i biurko.

Książki, zeszyty, kredki, długopisy, linijki… W szkolnym plecaku musi się znaleźć wiele niezbędnych różności. To wszystko potrafi ważyć nawet kilka kilogramów. A ile tak naprawdę powinien ważyć szkolny plecak, jak wygląda proporcja tej wagi do masy ciała dziecka? Na co należy również zwrócić uwagę wybierając szkolny tornister? Pamiętajmy, że bohaterowie z bajek, kolorystyka i marka powinny zejść na drugi plan.

Jeśli chodzi o tornister to podstawowym problemem u młodszych dzieci jest jego waga. Należy zwrócić uwagę na jego ciężar, sam plecak powinien mieć nie więcej niż 1 kilogram. Ponadto bardzo ważnym elementem jest tylna ściana tornistra, która powinna być wyprofilowana tak aby dobrze układała się do pleców dziecka. Jest niezwykle ważne szczególnie u młodszych dzieci, które byle jak wkładają książki do tornistra co może powodować nierównomierne rozłożenie ciężaru n ramiona ( częsta przyczyna skoliozy). Sztywny tornister i tylna ściana eliminują ten problem. Ważnym elementem są również szelki podtrzymujące powinny mieć szeroki zakres regulacji aby móc dobrać ich długość do wzrostu i tęgości dziecka oraz miękką wyściółkę, która nie będzie uciskała dzieci w ramiona.

[22.08.2017 r. P.K.]