Udar mózgu – szybka rehabilitacja szansą na powrót do zdrowia

Udar mózgu jest gwałtownym zjawiskiem, a jego skutki zwalczane są przez długie miesiące lub nawet lata. Dotyka głównie osoby starsze (w krajach rozwiniętych 10 na 1000 osób po 65. roku życia), ale również młodsze osoby są w grupie ryzyka (2 osoby na 1000 osób). Warto wiedzieć jakie są symptomy udaru, aby móc go rozpoznać i podjąć szybką reakcję.


Jak rozpoznać udar? Sprawność po udarze.

Przy udarze pojawia się gwałtowny, wyjątkowo silny ból głowy, zaburzenia lub utrata przytomności. Do najczęściej występujących objawów należą osłabienie mięśni twarzy, np. opadająca powieka lub kącik ust, osłabienie lub niedowład kończyny dolnej lub górnej albo ręki i nogi po jednej stronie ciała. Osobie, która miała udar trudność sprawia poruszanie kończynami, czasami jest to niemożliwe. Kolejnym objawem są zaburzenia widzenia takie jak podwójny lub ograniczony obraz, czasami również całkowita utrata widzenia (najczęściej w jednym oku). Problem z połykaniem i mówieniem, krztuszenie się podczas spożywania, niewyraźna wymowa to skutki osłabienia mięśni języka i gardła. U chorego można zauważyć zmiany w koordynacji ruchu i zaburzenia równowagi. Jeżeli zauważymy powyższe oznaki u siebie lub innej osoby, niezwłocznie należy zadzwonić po karetkę pogotowia.

Osoby, które przeszły udar przede wszystkim mają problemy z poruszaniem się lub jedzeniem. Wielu chorych boryka się z zaburzeniami rozumienia mowy, nie mogą płynnie się wypowiadać. Czytanie, pisanie i liczenie sprawiają kłopot, pojawia się problem z widzeniem. Przebyty udar może również doprowadzić do zaburzeń psychicznych, depresji czy amnezji. Codzienne czynności, które wcześniej były wykonywane bez zastanowienia, teraz są bardzo trudne lub niemożliwe do zrobienia.

 

Rehabilitacja pomaga powrócić do zdrowia.

Osoby po udarze długo zmagają się z jego skutkami. Często jest on przyczyną niepełnosprawności. Aby jak najszybciej wrócić do sprawności należy szybko podjąć rehabilitację. Terapia powinna być wielokierunkowa, dzięki takim działaniom pacjent ma szansę jak najszybciej poprawić swój stan zdrowia. Praca lekarzy neurologów, rehabilitacja prowadzona pod okiem fizjoterapeutów, terapia psychologiczna, logopedyczna oraz zajęciowa, daje bardzo dobre efekty i pozwala na regenerację ciała oraz stanu psychicznego chorego. Solanki Uzdrowisko Inowrocław prowadzi turnusy rehabilitacji neurologicznej. W czasie pobytu pacjenci mają konsultację lekarską oraz fizjoterapeutyczną. Na ich podstawie pacjent jest kierowany na dopasowane do swoich potrzeb zabiegi fizykoterapeutyczne, ćwiczenia indywidualne z wykorzystaniem metod neurofizjologicznych lub ćwiczenia w odciążeniu, masaże lecznicze, hydroterapię, Chory jest również badany pod kątem możliwości rehabilitacji za pomocą egzoszkieletu. Dodatkowo pacjent ma sesję z psychologiem i jeśli jest taka potrzeba z logopedą. Kompleksowa opieka jest najlepszym rozwiązaniem, zespół leczący chorą osobę, powinien określić cele krótko i długoterminowe terapii, tak aby pacjent mógł stopniowo odzyskiwać sprawność.


Profilaktyka jedyną szansą na unikniecie udaru.

Niestety nie ma lekarstwa, które zagwarantuje nam, że nie dostaniemy udaru. Niektórzy są w grupie ryzyka np.  osoby starsze lub takie, których krewni mieli udar. Jednak można unikać czynników, które podnoszą ryzyko wystąpienia udaru. W tym celu należy zredukować ciśnienie, zwalczyć nadwagę, wprowadzić aktywność fizyczną. Ograniczyć  spożywanie alkoholu, zaprzestać palenia tytoniu i papierosów elektronicznych. Czasami wystarczy zmienić codzienne nawyki, do potraw dodawać mniej soli, unikać słodyczy oraz niezdrowego jedzenia. Minimum trzy  razy w tygodniu wyjść na spacer oraz zrezygnować z używek. Zdrowy tryb życia jest jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru.


[01.06.2018 r. A.O.]